rss: yazılar

yönetici

Namazın Fazileti ve Hikmetleri

0 yorum

Bilindiği gibi, Yüce Allah’ı tevhid (bir kabul etmek), O’nun eşsiz varlığını bilip tasdik etmek, farz olan en büyük bir görevdir. Bundan sonra farzların en büyüğü ve en önemlisi namazdır. Namaz, imanın alâmetidir, kalbin nurudur, ruhun kuvvetidir, müminin miracıdır. Mümin bu namaz sayesinde Yüce Allah’ın manevî huzuruna yükselir, Yüce Allah’a yalvararak manevî yakınlığa erer.

Namaz, erkek ve kadın bütün müslümanların günde beş vakit yapması gereken bir ibadettir. Oruç, zekât ve hac gibi diğer ibadetler Cebrâil (a.s) aracılığıyla Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) bildirdiği halde namazı Allah Teâlâ Mi’rac gecesinde bizzat kendisi Resûlullah’a (s.a.v) bildirmiş ve emretmiştir.

Aynı şekilde zekât ve oruç ibadetleri senede bir kere, hac ibadeti ömürde bir defa yapılınca yeterli olmasına rağmen; namaz, müminlere hayatları boyunca her gün beş kez yapmaları emredilen bir farzdır. Bu yönüyle namaz müslümanın bütün hayatını kuşatır ve onun hayatına düzen ve disiplin getirir, işte bu önemli ibadet, güneş doğmadan önce başlayıp, güneş batana kadar devam eden rahmeti bol olan bir kucaklamadır.


Bu yazı 4.266 kere okunmuştur.


Sosyal medya:Bu yazıya yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NFL Jerseys Free Shipping