rss: yazılar

yönetici

Hizmet Ahlâkı

0 yorum

Yüce Rabbimiz, insanoğlunu yaratılmışların en şereflisi kılmıştır. Akıl, düşünme, konuşma, faydayı zararlıdan ayırabilme gibi kabiliyetler vermiş, paha biçilmez nimetlerle bedeni ve ruhi varlığımızı donatmıştır. Dünyayı insana beşik kılmış, uçsuz bucaksız kainatı ve içindekileri insanın emrine, hizmetine sunmuştur.

Kainattaki hiç bir şeyin boşuna yaratılmadığını, Yüce Rabbimizin Kitabı Mübini’ndeki beyanlarından biliyoruz. Zerreden kürreye kadar her şeyin bir varlık hikmeti bulunmakla beraber her ne varsa ölçülü ve sistemli yaratılmıştır.

Yüce Rabbimiz, kâinatı bilinen ve bilinmeyen, görünen ve görünmeyen varlıklarla donatmış ve en mükemmel varlık olan insanoğlunun hizmetine sunmuştur.

Yeryüzü ve içindeki bütün varlıklar, toprak, su, hava, hayvanlar, bitkiler, ay, güneş, yıldızlar, gece ve gündüz… Kısacası her şey Cenab-ı Rabbü’l-Alemin’in yarattığı gaye istikametinde insanlara hizmet veriyor.

Madem ki, her şey bir nizam ve intizam içinde hareket ediyor ve yaratılmış her şey insanoğluna hizmet için görevlendirilmiş peki bu âlemde yaratılmışların en şereflisi olma özelliğini elinde bulunduran insanoğlu, kendi varlık sebebi üzerinde niçin düşünmez? Kâinattaki her şeyin bir hizmeti yerine getirmek için var edildiğini görüyorken, kendinin hangi hizmeti görmesi gerektiğini niçin araştırmaz?

Yazının devamını indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız!

 


Bu yazı 4.730 kere okunmuştur.


Sosyal medya:Bu yazıya yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NFL Jerseys Free Shipping