rss: yazılar

yönetici

Gayemiz ne?

0 yorum

Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Yıllar geçip gidiyor; bir de bakıyoruz ki bize bahşedilen ömür sermayesi tükenmiş. Rabbimizin ihsan ettiği bu ömür, kuşkusuz bizim için çok değerli. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemi bizim ve çocuklarımız için hazinelerden daha değerli ve önemli. Kimileri çocukluk ve gençlik yıllarını hem dünyası hem de ahireti için gayret ederek değerlendiriyor. Kimileri de bu sermayenin değerini bilmiyor, heba ediyor.

Bize ihsan edilen gençliği ve ömrü nasıl değerlendirmeli, neler yapmalıyız peki?

Bu sorunun cevabı, hidayet rehberimiz olan Kur’ân-ı Kerim’de bildiriliyor. Yüce Rabbimiz Kur’ân-ı Kerimde, bizleri O’na ibadet etmemiz için yarattığını beyan buyuruyor (Zâriyât, 56). Demek ki bizim asıl görevimiz, gayemiz bize bu hayatı bahşeden Cenab-ı Hakk’ı tanımak, O’na kulluk etmek ve O’nun rızasını kazanmaktır.

Yüce yaratıcımız bize, nasıl kulluk etmemiz gerektiğini ise kitap ve peygamber göndererek bildirmiştir. O halde Rabbimizi tanımak, rızasını kazanmak, dünya ve ahirette gerçek mutluluğa kavuşmak için Allah (c.c) ve Rasûlü’nün (s.a.v) emir ve yasaklarına uymamız gerekiyor.

Hak Teâlâ, başka bir ayet-i kerimede bizden malımızı ve canımızı Allah yolunda harcamamızı istiyor. (Saff, 11) O nedenledir ki bu hayatı bize bahşeden Rabbimize kul olmak ve O’nun rızasını kazanmak durumundayız. Eğer böyle olursa dünyada ve ahirette gerçek saadete ulaşabiliriz. Değilse dünyanın aldanmışlığı içerisinde yok olup gideriz.

Bizler tabii ki çalışmalıyız, gayret etmeliyiz ama niyetimiz düzgün ve Hak rızası için olmalı. Sadece dünya için çalışıp ahretimizi, Rabbimizi unutmamalıyız. Hak Teâlâ çalışmamızı ve helal lokma kazanıp ailemize bakmamızı istediği için, insanlara, Müslüman kardeşlerimize faydalı olmak için çalışmalıyız. İslam’ı yaşamak, yüceltmek için, gayret etmeli bütün insanların cennete girmesini istemeli ve bu hususta gücümüz nispetinde çaba sarf etmeliyiz.

Allah (c.c) rızasını bir kenara bırakıp sadece dünyalık, menfaat, şan şöhret için gayret göstermek ahmaklıktır. Böyle bir gayret, Allah (c.c) katındaki değerimizin düşmesine sebep olur.

Gafletten uyanıp gayeye sarılmak ümidiyle…


Bu yazı 542 kere okunmuştur.


Sosyal medya:Bu yazıya yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NFL Jerseys Free Shipping