rss: yazılar

yönetici

Ailenin Sorumluluğu ve Çocukların Kur’an Eğitimi

0 yorum

Ailenin asıl görevi kendisini ve çocuklarını ateşten korumaktır. (Tahrim suresi, 6) Herkes sahip olduğu kimselerden sorumludur. Baba çocuklarından, mürşid müridlerinden, patron işçilerinden, idareci halkından, anne evinden, herkes kendi vücut azalarından ve onları terbiye etmekten sorumludur.

“Hepiniz çobansınız ve herkes emanetine aldığı kimselerden sorumludur” hadisi her devirde geçerlidir.

Dinimizde eğitimin yaşı ve tatili yoktur. Beşikten mezara kadar herkes öğrencidir, Bir babanın evladına Kur’an eğitimi vermesi veya verdirmesi, onun en büyük sorumluluklarından biridir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz: “Kim Kur’an’ı okur ve onunla gereği gibi amel ederse, kıyamet günü anne ve babasına ışığı güneş aydınlığından daha parlak bir taç giydirilir ve yine onun anne ve babasına değeri dünyalara değişilmez iki elbise giydirilir. Onlar: Bunlar bize niçin giydirildi? diye sorduklarında; kendilerine: Çocuğunuzun Kur’an öğrenmesinden dolayı diye cevap verilir.”(Ahmet b. Hanbel, Müsned, 3/440.) buyurmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bir başka hadisi şeriflerinde; “Evladın ana-babası üzerinde üç hakkı vardır: Doğduklarında güzel bir isim vermek, eğitim- öğretimlerini yaptırmak, evlenme çağına gelince de evlendirmektir.” buyurmaktadır. (Semerkand Dergisi-Semerkand Aile)


Bu yazı 2.063 kere okunmuştur.


Sosyal medya:Bu yazıya yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NFL Jerseys Free Shipping