rss: yazılar

yönetici

Müminlerin Cennetteki Bayramı

0 yorum
Müminlerin Cennetteki Bayramı

 

 

Müminlerin asıl bayramı cennette olacaktır. Orada yüce Allah’ın cemalini seyrettikleri gün, en büyük bayramdır. O güne, “yevmü’l-mezid” (ikramı son derece fazla olan gün) denir. O gün, yüce Allah tecelli eder, müminler Allah Teâlâ’nın cemâline bakarlar. Cennette cemâlullaha bakmaktan aldıkları haz kadar hiçbir şeyden haz almazlar. Herkes kendinden geçer, büyük bir aşka düşer. Âşıklar için mâşuku görmekten daha büyük bir nimet olamaz. O gün hakkında yüce Allah,

“Güzel davrananlara yaptıklarından daha güzel karşılık, birde ziyade mükâfat vardır”1 buyurmaktadır.

Dünyada müminlerin bayramı olan günler, cennette de bayramdır. O gün cennetteki bütün müminler bir araya gelir ve cemâlullahı seyre dalarlar. Cuma günü yevmü’l-meziddir. Ayrıca ramazan ve kurban bayramı günleri de yevmü’l-meziddir. Bu günler cennet ehlinin tamamı için bayramdır.

Bir de kullar içinde seçkin bir zümre vardır. Onlar için cennette her gün bayramdır. Çünkü onlar cemâlullaha her gün bakarlar. Hem de iki kez; sabah ve akşam. Onların dünyada iken de her günleri bayramdı.

Hasan-ı Basrî (rah) demiştir ki: “Allah’a isyan edilmeyen her gün bayramdır. Müminin, Mevlâ’ya itaat ettiği, şükrettiği ve zikrettiği her gün onun bayramıdır.”

1 Yûnus 10/26.

Kutsal Günler ve Geceler, Semerkand Yayınları

 

 


Bu yazı 232 kere okunmuştur.


Sosyal medya:Bu yazıya yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir